Farmakologiczne leczenie impotencji

No Comments
Farmakologiczne leczenie impotencji

Impotencja to wstydliwy problem. Wielu mężczyzn z zaburzeniami potencji obawia się wizyty u lekarza, jednocześnie cierpiąc z powodu obniżonej samooceny i gorszej jakości życia seksualnego. Współczesna medycyna oferuje leki, które często okazują się bardzo skuteczne, dlatego warto skorzystać z porady specjalisty.

Leczenie impotencji rozpoczyna się od dokładnego wywiadu, który pozwala na znalezienie przyczyn problemu. Ważne informacje dotyczą przyjmowanych leków, stanu zdrowia, stylu życia oraz sytuacji stresujących. Często zaburzenia erekcji można wyeliminować dzięki pomocy psychologa połączonej z poprawą trybu życia. Czasem konieczne jest zmodyfikowanie leczenia choroby podstawowej, np. cukrzycy lub zaburzeń hormonalnych.

Farmakologiczne leczenie impotencji

W farmakologicznym leczeniu impotencji stosuje się dwie metody – leki doustne oraz iniekcje do ciał jamistych.

Inhibitory fosfodiesterazy typu 5

Są to najczęściej stosowane leki na impotencję. Powodują rozkurcz mięśni gładkich prącia, zwiększają dopływ krwi i powodują erekcję. Ich zaletą jest duża skuteczność oraz konieczność stymulacji seksualnej do wywołania wzwodu. Leki należy przyjąć około 30 do 60 minut przed stosunkiem. Przeciwwskazania do stosowania tych tabletek to zażywanie azotanów, niedociśnienie tętnicze, przebyty zawał lub udar, zwyrodnienie barwnikowe siatkówki, niewydolność nerek i wątroby.

Antagoniści receptorów dopaminergicznych i serotoninergicznych

Te preparaty są stosowane dużo rzadziej, ponieważ mają krótszy czas działania i powodują więcej skutków niepożądanych. Leki na impotencję tego typu wpływają na ośrodek erekcji znajdujący się w jądrze przykomorowym. Mogą je stosować osoby, które przyjmują azotany.

Leczenie impotencji – testosteron

Obniżenie poziomu testosteronu ma niekorzystny wpływ na potencję. Może być spowodowane przez starzenie się, a także niektóre choroby. Preparaty z testosteronem mogą być stosowane w formie doustnej, domięśniowej lub w postaci plastrów przyklejanych na skórę.

Johimbina na problemy z potencją

Johimbina to alkaloid, który jest traktowany jako afrodyzjak. Substancja ta powoduje wzrost stężenia epinefryny i noradrenaliny oraz rozkurcz mięśni gładkich naczyń krwionośnych. Preparat ma postać kropli. Zaleca się przyjmowanie johimbiny na pół godziny przed stosunkiem, a jej działanie utrzymuje się około 2-4 godziny.

Iniekcje ciał jamistych

Iniekcje są alternatywą dla leków przyjmowanych doustnie. Zastrzyki wykonuje się przy zastosowaniu igły podobnej jak w przypadku podawania insuliny. Tę metodę można stosować maksymalnie 3 razy w tygodniu i nie częściej niż raz na dobę. Jest skuteczna w przypadku 70% stosujących ją mężczyzn.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o