Feromony. Czym są i jak działają?

No Comments
Feromony. Czym są i jak działają?

Któż z nas nie słyszał o feromonach? Budzą one powszechne zainteresowanie, a preparaty je zawierające biją ostatnio rekordy sprzedaży. Można je z łatwością kupić i przetestować na sobie i płci przeciwnej ich, przez niektórych uważane za magiczne, właściwości.


Te tajemnicze substancje, którymi obdarzyła nas natura to tak zwane ektohormony. Są to po prostu substancje zapachowe wydzielane na zewnątrz organizmu. Ich działanie jest szybkie i silne. Feromony są wydzielane przez gruczoły apokrynowe i potowe u ssaków, a także przez gruczoły wonne u owadów. Feromonami mogą być również niektóre składniki moczu i kału. Związki te mają za zadanie wywołać określone reakcje biologiczne u innych osobników. Feromony mogą pełnić wiele różnych funkcji. Dzielimy je między innymi na odstraszające, alarmowe, obronne i płciowe.

Feromony są szeroko stosowane przez owady. Królowa pszczół wydziela przez gruczoły nasady żuwaczek feromon o nazwie kwas 9-ketokaprynowy. Feromon ten powoduje zahamowanie rozwoju jajników u pszczół robotnic, a także zwabia trutnie. Feromony również u samicy jedwabnika mają na celu zwabienie samca. Z kolei feromony wydzielane przez samca myszy pobudzają u samic wystąpienie rui.

Feromony owadzie są powszechnie stosowane w biologicznej ochronie roślin. Pułapki feromonowi sprawdzają się doskonale w zwalczaniu wielu szkodników, między innymi owocówki jabłkóweczki, borecznika czy brudnicy mniszki.
Działanie tych substancji jest bardzo silne. Wystarczy ich niewielka ilość, aby wywołać określoną reakcję. Nic dziwnego, że tak wielu ludzi interesuje się ich działaniem.

Badania nad ludzkimi feromonami wciąż trwają. Te niezwykłe substancje mają przed nami jeszcze wiele tajemnic. Być może warto jednak wypróbować jeden z afrodyzjaków feromonowych dostępnych na rynku i samemu przekonać się o ich cudownej mocy.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o