Jaką rolę miłości dla człowieka wyznacza świat XXI wieku ?

No Comments
Jaką rolę miłości dla człowieka wyznacza świat XXI wieku ?

Postrzeganie miłości i jej znaczenie zmieniały się w zależności od czasu w którym żył człowiek. Dla jednych jest to proste słowo, które definiować można tylko jako uczucie, dla drugich w słowie miłość można zawszeć nadzieję, szacunek i wiarę. Postęp cywilizacji oraz zmiany, które ciągle dotykają nas dotknęły także małżeństwo oraz odmienne postrzeganie partnera.

Dawniej jeżeli w danym związku coś się zepsuło, nie wyrzucało się tego do kosza, a naprawiało. Dziś w większości przypadków jest na odwrót. Łatwiej z czegoś zrezygnować, łatwiej,,posiąść ‘’ drugą osobę, łatwiej powiedzieć, że nie mam siły. Łatwiej, łatwiej, łatwiej …ciągle powtarzamy to słowo tak popularne w dzisiejszych czasach. Ale czy prawdziwa miłość może się skończyć ? Oczywiście, że nie. Ona trwa w człowieku i w nim się znajduje.

Towarzyszy nam w pięknych chwilach, ale jej największy wydźwięk możemy dostrzec w sytuacjach trudnych. Wtedy najbardziej jej potrzebujemy. Miłość nie kończy się nigdy. Nawet śmierć nie jest w stanie zniszczyć tego cudownego uczucia, które gości w sercach osób całkowicie oddanych drugiej osobie. Często słyszymy o związkach na odległość, młodych małżeństwach, które z byle powodu, przez niezgodność rozpadają się. Jest to coraz powszechniejsze. Ale kiedy mówimy przysięgę małżeńską, czy tylko zgadzamy się być razem w chwilach radosnych ? Zdecydowanie nie. Jesteśmy na dobre i na złe. Jesteśmy, a przede wszystkim powinniśmy być w czasie, kiedy to druga osoba potrzebuje nas, potrzebuje naszej czułości, bliskości i wyrozumiałości. Każdy posiada wady. Mniejsze, większe, każdy je ma. Nie sztuką jest nauczyć się żyć z kimś, nie dostrzegając ich. Sztuką jest nauczyć się żyć z nimi i je akceptować. Bo przecież jesteśmy tylko ludzmi. Popełniamy błędy, możemy mieć odmienne zdanie na jakiś temat, możemy pokłócić się z partnerem.

Lecz mimo wszystko, powinniśmy traktować drugą osobę z szacunkiem. To nie jest tak, że idealne małżeństwo, nigdy na siebie się nie obrazi, to nie jest tak, że zawsze będą mieli wspólne postrzeganie świata. Najważniejsze jest wyciągniecie wniosków ze swojego postępowania i praca nad niepopełnieniem jeszcze raz tego samego czynu. ,,Przepraszam ‘’ słowo pomijane w XXI. Niby tak banalne, tak proste w swoim znaczeniu, a jednak budzi lęk. Dlaczego ? Jeżeli, ktoś popełni błąd, co jest normalne dla człowieka, powinien okazać skruchę. Może dlatego taka duża ilość związków rozpada się. Brak pokory i brak cierpliwości, a przed wszystkim brak pracy nad samym sobą, nad swoim JA. Miłość, nie jest prosta, nie jest zawsze obsypana kwiatami. Zrozumieć miłość i zrozumieć jej istotę to ogromna i przydatna umiejętność w życiu człowieka. Kościół i księża potępiają związki, które mieszkają pod jednym dachem bez ślubu. Dlaczego tak jest ? Przecież partner i partnerka chcą się sprawdzić, chcą zobaczyć jak wygląda dzień codzienny z drugą osobą, czy to złe ? Myślę, że takie wcześniejsze mieszkanie z kimś umacnia związek, a także buduje relację w późniejszym małżeństwie.

Oczywiście Kościół uważa także, że seks przed ślubem jest czymś złym. Ale jeśli dwójka osób się kocha, kocha siebie to czemu jest to złe ? Jeżeli darzy siebie prawdziwym uczuciem, to nie jest to złe, nie jest to moim zdaniem, nieczyste „ . Osobiście uważam, że człowiek, który nie chce popaść we wzorzec osoby wyrzucającej każdy kolejny związek do kosza, musi pracować nad sobą i swoją osobowością każdego dnia. Zagłębiać się w swoją duszę i odkryć wartości przewodzące z życiu jakimi są wiara, nadzieja i miłość.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o