Perfumy są jak wiadomości, chce się je przekazywać

No Comments
Perfumy są jak wiadomości, chce się je przekazywać

Nazywane eliksirem wieczności, pachnącym luksusem, darem dla bogów. Kuszą swym aromatem, doprowadzają do prawdziwej rozkoszy ludzkie zmysły. Przypisuje się im właściwości afrodyzjaku o charakterze magicznym. Mowa o perfumach, czyli o wonnościach, które towarzyszą człowiekowi od pradziejów. Każdy chce je mieć, by piękny zapach roztaczał wokół swą woń.

Antyczni przodkowie wierzyli w magiczną moc perfum. Starożytni używali aromatycznych pachnideł do kąpieli. Egipcjanie substancje zapachowych stosowali bo balsamowania ciał zmarłych oraz do obrzędów religijnych. Greckie kobiety zauważyły, że wszelkiego rodzaju olejki eteryczne można wcierać w ciało. Arabowie kropili fragmenty ubrań i mebli wonnymi olejkami. Rzymianie płatkami róż obsypywali swe komnaty i łoża. Każdy kolejny wiek wnosił coś nowego w ewolucję zapachu, by dziś zmysł węchu bombardowały urozmaicone doznania. Perfumy wydają się niezbędne w życiu codziennym. Niezależnie od stanu konta bankowego, ludzie pragną przebywać w krainie zapachów. Jednak nie zawsze boskie wonności były powszechnie dostępne i dozwolone.

Wczesne średniowiecze przypisało perfumom właściwości magiczne, nawet szatańskie. Wraz z procesem chrystianizacji Europy, stosowanie perfum było wyrazem zepsucia i grzechu. Kapłani aromatyczne olejki postrzegali jako wyraz rozwiązłości i rozpusty. Dopiero wiek XI – XIII przynosi renesansowe rewolucje. Wyprawy Krzyżowe przywracają zwyczaj używania pachnących substancji. Balsamicznymi mieszankami myto posadzki i nasączano różańce. Prawdziwym przełomem w procesie tworzenia kompozycji zapachowych, było odkrycie procesu syntezy chemicznej. Perfumy stały się powszechnie dostępne, poprzez obniżenie kosztów produkcji. Z dobrodziejstwa pachnideł, aż do połowy XX – go wieku korzystały wyłącznie kobiety. Dopiero po II wojnie światowej męskimi zapachami zainteresował się przemysł perfumiarski.

Perfumiarstwo
Doradcy zalecają stosowanie przemiennie kilku ulubionych rodzajów perfum. Istnieje pięć podstawowych kategorii zapachów, którymi warto kierować się przy doborze idealnej dla siebie woni: owocowe, zielone, kwiatowe, orientalne, drzewne. Przyjęło się mówić, iż wybrany zapach perfum wyraża temperament osoby, jej przyzwyczajenia, uczucia, marzenia. Mistrzowie kompozycji zapachowych sugerują, by użyty typ perfum, uzależnić od pory dnia, samopoczucia, a nawet koloru szminki czy fasonu sukienki. Prawdziwą sztuką jest zharmonizowanie zapachu z własną osobowością. Powtarzając za Coco Chanel – perfumiarstwo to świetny interes, który nigdy nie wychodzi z mody.

By zapachem cieszyć się dłużej
Perfumy są jak drogocenny kruszec, o który należy odpowiednio zadbać. Flakon z cennym płynem powinien być chroniony przed światłem, by zapach mógł dłużej zachować swe właściwości. Po zastosowaniu perfum należy szczelnie zamknąć buteleczkę i schować ją do ciemnego opakowania lub torebki. Światło nie jest sprzymierzeńcem tego pachnącego luksusu. Niestety pod wpływem działania promieni słonecznych, perfumy tracą właściwości zapachowe i łatwo ulatniają się. Prawdziwym kunsztem jest sposób nakładania perfum. Warto spryskać włosy, zwilżyć kark, nadgarstki, skronie i dekolt. Chcąc zachować piękny bukiet wokół siebie, należy uperfumować fragment spódnicy lub żakietu. Nie powinno stosować się perfum bezpośrednio na ubranie, ponieważ mogą pozostawić na materiale trudne do usunięcia plamy.

Perfumy są jak wiadomości
Parafrazując słowa – padające w filmie Samotność w sieci – perfumy fascynują ludzi od dawna, są jak wiadomości, które chce się przekazywać. Nie potrzeba do tego żadnego języka. Można być głuchoniemym, można być z innej cywilizacji, a i tak zrozumie się tę wiadomość. W perfumach jest jakiś irracjonalny, tajemniczy element. Warto szukać, poznawać i odkrywać nowe nieznane dotąd kompozycje zapachowe.

Categories: Poradnik Miłosny Tags: Tagi: , , , ,

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o