Czy można cofnąć przelew bankowy?

No Comments
Czy można cofnąć przelew bankowy?

Czy można cofnąć przelew bankowy? Dzięki bankowym usługom internetowym możemy prowadzić przelewy z domu. Samodzielne zlecanie operacji musi jednak dużej dokładności. Czasem nawet przy skrupulatnym przepisywaniu podamy złe dane, kwotę lub numer konta. Co sprawić, gdy zorientujemy się, że zatwierdziliśmy błędne zlecenie? Czy można cofnąć przelew? Jak odzyskać pieniądze przesłane na błędne konto?

 

Błędny przelew – które są konsekwencje?

Często prowadzimy wiele przelewów szybko także w pośpiechu, by pieniądze szybko przyszły do oczekujących. To łatwo o pomyłkę. Potrafią więc być niepoprawne dane adresata, za wysoka kwota przelewu lub źle przepisany numer konta. Każda z pomyłek wymaga innego tworzenia dodatkowo potrafi świadczyć za sobą nowe konsekwencje:

Błędne dane klientowi

Wpisanie niepoprawnego imienia, literówka w nazwisku, czy błędny adres odbiorcy przelewu to najmniej szkodliwe pomyłki, które możemy spowodować. Banki weryfikują zlecenia tylko po numerze konta, więc przelew i oczywiście zostanie przekazany do właściwej osoby (oczywiście, jeśli nie było pomyłki w wymiarze konta).

Jedynym wyjątkiem są nowo powstałe rachunki. Kiedy osadza się nowe konto i planuje zasilić je tekstem z obecnego, należy dokładnie wpisać dane. Jeśli rzecz nie będzie się zgadzać, bank może odrzucić przelew.

Za wysoka kwota przelewu

Czasem dodatkowe zero lub źle postawiony przecinek sprawia, że wysyłamy komuś sumę dziesięciokrotnie większą od zamierzonej (zamiast 500 zł możesz przesłać 5000 zł). W współczesnym fakcie problem stoi się znacznie bardziej ważny. Bank nie płaci za pomyłki klientów w współczesnej postaci dodatkowo umie nie zechcieć anulować zatwierdzonego przelewu. W współczesnym fakcie można jedynie skontaktować się z odbiorcą i poprosić o zwrot różnicy w kwotach.

Oczywiście, jeśli zatwierdzona suma będzie większa niż środki dostępne na twoim rachunku, przelew nie zostanie stworzony. W sukcesu za dużych przelewów z datą przyszłą ważna w porządku natychmiastowym wybrać pieniądze z konta (tak aby dostępna suma była grubsza od zleconej). To uniknie się realizacji zlecenia.

Zły numer konta bankowego

Błędny numer konta to najcięższy problem. Oczywiście systemy bankowe są tak zrobione, by eliminować najczęstsze pomyłki. Jeśli wpisze się za krótki czy za duży czas cyfr, okienko z listem poinformuje o braku, lub przelew nie jest wykonany i człowiek z banku skontaktuje się spośród jego zleceniodawcą.

Brak w organizacje cyfr lub niewłaściwe ich wprowadzenie to teraz zdecydowanie inna sprawa. Pół biedy, jeśli zlecimy przekaz na oddzielne konto. Bank go nie zrealizuje lub zwróci transfer w układzie kilku dni codziennych (okres oczekiwania może różnić się w zależności od regulaminu, w wybranych bankach jest ledwie dzień, w drugich nawet ponad tydzień). Jeśli natomiast błędny numer jest skuteczny, to pieniądze trafią na inny rachunek. Systemy bankowe weryfikują tylko numery, to nawet gdy dane adresata wpiszesz poprawnie, a czas liczb nie będzie się zgadzał, to pieniądze otrzyma nowa osoba.

Cofnięcie przelewu – co wydawać?

Popełniliśmy błąd w wymiarze konta. Co teraz? Do kogo należy się zwrócić? W zależności od banku możemy dokonać:

anulowanie samodzielne z rządu bankowości internetowej – przydatne w kilku bankach. Zwykle dotyczy tylko przelewów z datą przyszłą;
anulowanie przez infolinię – anulacja przez kontakt z konsultantem. Nie zawsze jest dodatkowa (szukaj porady w regulaminie banku), czasem zostaniesz odesłany do oddziału;
anulowanie w oddziale – osobiste podpisanie odwołania transakcji.

Anulowanie przelewu – jak jest dodatkowe, i skoro nie?

To, czy można cofnąć zlecony przelew, zależy od dwóch czynników:

regulaminu banku

Bank zapewne nie pogodzić się na rozwiązanie przelewu, gdy w regulaminie jest zapis, że organizacja nie anuluje zajęć z datą bieżącą. Większość banków nie robi interesów z anulacją, jeśli przelew ma odroczoną datę płatności, nie stanowi wówczas wprawdzie regułą (znów zależy jedynie od regulaminu).

czasu, jaki upłynął od złożenia przelewu

Tworzy się oraz szybka reakcja. Wykryliśmy pomyłkę – od razu skontaktujmy się z bankiem odpowiadającym za konto, z którego wysłaliśmy pieniądze. Jeśli sprzedaż nie została jeszcze zrealizowana (można się tego dowiedzieć, sprawdzając sesje Elixir banku, czyli tabele sesji przychodzących i wychodzących), można ją otworzyć. Ale gdy pieniądze poszły już na dalekie konto, z poziomu naszego banku nie będzie się już dało nic zrobić.

Przelew na złe konto – jak odzyskać pieniądze i albo obecne w ogóle możliwe?

Gdy pieniądze zostały już przelane na konto błędnego adresata, nie mamy prosta do reklamacji w banku. To my popełniliśmy błąd, nie instytucja. Oczywiście bank może zaoferować usługa w odzyskaniu pieniędzy i umówić się z bankiem, do którego poszedł przelew. Istnieje wówczas wprawdzie tylko silna decyzja, nie obowiązek. Na mocy zapisu Sądu Największego z grudnia 2008 roku, bank jest cel wykonać zadanie wspólne z określonym zadaniem oraz zasadami współżycia społecznego. Co oznacza, że do jego znaczeń nie należy odzyskanie błędnie zaadresowanych przez nas pieniędzy.

Jeśli bank zgodzi się pomóc, może przesłać do przypadkowego odbiorcy wezwanie do ceny na mocy zasad kodeksu cywilnego, który występuje, że „każdy, kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, jest zobowiązany do dania korzyści w naturze, i jeśli to niezwykłe, do obrotu wartości”. Dla przypadkowo obdarowanego nazywa to cel zwrotu pieniędzy (w obrębie było wówczas bezpodstawne wzbogacenie się).

Wezwanie do oddania wpłaty powinno zawierać kwotę podlegającą zwrotowi, termin odesłania wartości i numer rachunku osoby, która wymaga odzyskać swój majątek. Właśnie nie jest gwarancji, że po wysłaniu wezwania odzyskamy własne pieniądze. Jeśli osoba, która otrzymała błędny przelew, uchyla się od zwrotu, można już tylko zgłosić sprawę do wniosku. W trakcie postępowania bank nie jest przecież częścią a nie ponosi żadnej odpowiedzialności.

Ile kosztuje cofnięcie przelewu?

Pomyłka może nas wiele kosztować, nawet gdy przelew uda się anulować jeszcze przed wysłaniem do błędnego adresata. Bank za udzieloną pomoc może pobrać opłatę. Dodatkowa metoda jest stosowana tylko z przyczyny osoby, która błędnie wpisała informacje i chce zaangażowania pracowników firmie. W zależności od banku za anulację zapłacimy od 20 do 30 zł. Tak są banki, które anulują przelewy za darmo, wszystko zależy przecież od podpisanego przez użytkownika regulaminu.

Że bank przyjmie się usługi w odzyskaniu już przelanych pieniędzy, policzy nam jeszcze więcej. W zależności od prac prawdopodobnie stanowić obecne liczba od 60 do 120 zł.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

Categories: Uncategorized Tags: Tagi:

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o